Used 2020 Northwood Arctic Fox Camper 990 Wet Bath Truck Camper
Northwood Arctic Fox Camper truck camper 990 Wet Bath highlights:
- Bedroom Above Cab
- Booth Dinette
- Exterior LED Lighting
- Overhead Cabinets
- Pantry
Sit back and relax in your own Arctic Fox Camper truck camper! After a long day of hiking and biking, it will feel so good to sit down at the booth dinette with a hot plate of spaghetti that has been prepared on the three-burner range, and while you cook, you will appreciate how the sun shines through the kitchen skylight with shade. If you aren't quite ready to fall asleep, you can use the AM/FM/CD/DVD player with Bluetooth for some entertainment, and once you are ready to sleep, the RV queen bed up front will be calling your name.
The Arctic Fox Camper truck camper by Northwood is something you need to check out! Whether you need a model that will fit your short-bed truck or your long-bed truck, you will find it with the Arctic Fox camper! With four-seasons foam block insulation, you can travel comfortably throughout all times of the year, and you will also enjoy some added head space on the interior thanks to the cathedral arched ceiling. While you are spending your time outside of the camper, you can stay protected from the sun by using the rear electric awning, and the outside speakers will add some entertainment while you relax.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# ACCE16212
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Fresh Water Capacity | 59 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 9 ft 10 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Awning Info | Electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


