Used 2020 Outdoors RV Creek Side Titanium Series 21RD Travel Trailer
Outdoors RV Creek Side Titanium Series travel trailer 21RD highlights:
- Front Bedroom
- Two Skylights
- Flip Up Counter
- Farm Sink
- Yacht Style Window
If you have been searching for a travel trailer to take you on the perfect couples getaway then you need this Titanium Series model! While you dine at the rear mountain dinette you will enjoy your beautiful scenery with the XL panoramic windows and more natural lighting with the skylight above it, or you can choose to add the optional lounge recliners in its place. Near the dinette is a 32" swing out LED HDTV for you to watch your favorite shows, just pop a bag of popcorn into the stainless steel microwave and you'll be set. There is more to love, take a look around.
With each Creek Side Titanium Series travel trailer by Outdoors RV, you can camp during any climate on any terrain with the included Climate Designed Four Season package, plus the Off Road Performance and Off Grid Camping features. The HD silver fiberglass front cap, the KYB World Class shock absorbers, and the Progressive Dynamics 4 Stage converter with built in charge wizard are just a few of the features that will impress you in these compact and lightweight models. The interior offers raised panel style cabinet and refrigerator doors, hardwood window valances, Ultra-Leather furniture, and a sink basin farm sink with metal protective basin grid to mention even more reasons you should choose a Creek Side Titanium Series travel trailer by Outdoors RV!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $4,000
Sale Price: $31,995
Stock# 19607C
Interior Color: Iron Ridge, Rustic Stone
| Sleeps | 3 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Iron Ridge, Rustic Stone |
| Hitch Weight | 5500 lbs |
| GVWR | 7250 lbs |
| Dry Weight | 5765 lbs |
| Cargo Capacity | 1965 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Swing Out 32" LED HDTV |
| Awning Info | 19' Adjustable Pitch XL Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


