Used 2020 Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series 22FQS Travel Trailer
Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series travel trailer 22FQS highlights:
- Queen-Size Bed
- LED HDTV
- Two Skylights
- Booth Dinette
- Mountain Lodge Style
After a good night's rest on your queen-size bed or booth dinette, you can make breakfast with all the appliances provided in the kitchen area. When it's time to get ready for your adventure, you will have three wardrobes to choose from, and the wardrobe right next to the entrance will be helpful for keeping your jackets and umbrellas available whenever needed. The rear corner bathroom with its neo-angled shower including a seat will be a welcomed addition for you and your family after hiking, playing in the mud, or whatever you decided to do that day.
With any Timber Ridge Titanium Series travel trailer by Outdoor RV your traveling climate or terrain isn't limited and you get to enjoy premium features throughout! The ground control TT auto leveling system and the Remote Camping package make it easy to set up, the front automotive windshield gives you great views, and the Four Seasons package features allow you to camp anytime. The vaulted radius ceiling provides spacious living, the hardwood window valances and black out roll shades provide style and privacy, and the mountain lodge interior is the perfect touch. And everyone's electronics will be ready to go with the 12V triple-charge station, and the 12V USB ports on both sides of the bed. There is a Timber Ridge Titanium Series for you, make your choice today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# ACCE19843
Interior Color: Mountain Caribou, Mountain Kodiak
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Mountain Caribou, Mountain Kodiak |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 6425 lbs |
| Cargo Capacity | 3845 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | XL Norcold |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP/110V DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HD |
| Awning Info | 20' Electric Adjustable Pitch XL |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 51W122728L1019843 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


