Used 2020 Outdoors RV Trail Series MTN TRX 24TRX Toy Hauler Travel Trailer
Optional Factory Equipment Installed:
-Mountain Storage Package (2” Receiver Hitch and Toy-Lok)
-12 Volt Heat Pad On Fresh Water Tank
-Deluxe Power Vent Fans
-No Boundaries Off-Grid Battery Rack
Standard Equipment:
-Four Seasons Package With Heated And Enclosed Tanks
-Pre-wired to side port for 200 watts of additional solar power
-Off Road X4 Package Which Includes: Mor Ryde Suspension, HD Shackle Kit, KYB Off Road Shocks, Upgraded Load Range "E" 10 Ply Tires
-Rubberized Diamond Plate In Storage Compartment
-2" Thick Aluminum Frame With Bonded Wall Fiberglass Siding
-Arched Ceiling Adds Height and Extra Insulation
-Power Awning With Aluminum Wrap
-12 Volt Flat Screen Smart TV
-12V Charging Stations & USB Ports
-Winegard Air 360+ TV Antenna
-CD/DVD/Bluetooth Player
-Insulated Exterior Shower
-Ducted Air Conditioning and Heat
-Microwave
-Sunken Range With Glass Top
-Flush Floor Slide Out
-Thermal Insulated Skylight With Shade
-Lend-A-Hand Grab Handle At Entry
-Extra Large Storage Compartments With Slam Latch Doors
-78 Gallon Fresh Water Capacity
-Aluminum Wheels
And More!
Built Locally!!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 20801
Interior Color: Black Diamond
| Sleeps | 5 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Interior Color | Black Diamond |
| Hitch Weight | 1310 lbs |
| GVWR | 12995 lbs |
| Dry Weight | 8525 lbs |
| Cargo Capacity | 4470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | LT235/85/16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Cummins Onan 4K On-Board Gas |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | XL Norcold |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6800 lbs |
| Garage Size | 9 ft 9 in |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP/110V DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 17' Electric Adjustable Pitch XL |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 20801 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


