Used 2020 Palomino Backpack Edition SS 500 Truck Camper
Palomino Backpack Edition truck camper SS 500 highlights:
- Refrigerator
- RV Queen Bed
- Two Burner Cook Top
- U-Shaped Seating
Get ready and go just about anywhere with this soft side Palomino Backpack Edition truck camper SS 500 that was designed for compact trucks. The RV queen bed makes this the perfect couples trailer and the U-shaped seating allows for an extra overnight guest. You'll find a two burner cooktop to prepare all your meals and a convenient table where you can enjoy it with your family. Store cold drinks and perishables in the refrigerator, plus there is storage where you can bring along your valuables. Give this cute truck camper a chance and you'll be glad you did!
No matter what size truck you have, or whether you are looking for a hard side or a soft side truck camper, the Backpack Edition by Palomino has got you covered! These models include LED interior lighting, Congoleum flooring, and Mortise and Tenon Walnut hard wood cabinets. These soft side truck campers feature a 55" one-piece door, and a Rieco Titan electric roof lift so you don't have to use a hand crank and you even have the option to add a remote for even more convenience. You'll find plenty of storage throughout each model for your camping gear. So why wait, get started on your next trip across the country in one of these truck campers!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $602
Sale Price: $11,393
Stock# 27924RA
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft 8 in |
| Ext Width | 6 ft 4 in |
| Ext Height | 6 ft |
| Dry Weight | 1197 lbs |
| Fresh Water Capacity | 9 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Floor Length | 6 ft |
| Center of Gravity Front | 22 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Pop-Up |
| VIN | 4X4SSZ103LN110578 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


