Used 2020 Palomino Puma 253FBS Fifth Wheel
Palomino Puma fifth wheel 253FBS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Rear Living Area
- Abundant Storage
- Entertainment Center
- Private Bedroom
Imagine yourself relaxing on your own bedding after exploring the outdoors. This Puma fifth wheel is perfect for a couple or a family of six. The rear jackknife sofa and U-shaped dinette slide offer seating for everyone and transform into an extra sleeping space. You will find plenty of storage throughout including a wardrobe between the bath and front bedroom for the kids or guests. Inside the front private bedroom you will have a good night's rest on your own queen bed with night stands and shirt closets on either side.
If you love adventure and enjoy the outdoors, the rugged-built Palomino Puma fifth wheels are a great choice for making your next getaway fun and trouble free! The Puma is offered in a variety of sizes and layouts with plenty of bunk models available for the kids. You will find excellent features included with each of these models, such as Beauflor linoleum flooring, an enclosed underbelly, plenty of exterior storage, and pre-wiring for solar power. And, the electric awning with LED lights is such a great addition to the exterior because it allows you to effortlessly enjoy shade from the sun, protection from the rain, or illumination once it's dark.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $4,000
Sale Price: $25,999
Stock# U-081058
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1128 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6788 lbs |
| Cargo Capacity | 2012 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5757 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FPUA21LP081058 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


