Used 2020 Palomino Puma 25RKQB Rear Kitchen Travel Trailer
Very Nice ! see the Video
Palomino Puma travel trailer 25RKQB highlights:
- Private Bedroom
- Large Slide
- Outdoor Kitchen
- Rear Kitchen
- Entryway Closet
Take your adventures to a new level with this Puma travel trailer! The stainless steel residential refrigerator gives you the space you need to stock up on your favorite foods before you head out, and the pantry will also hold onto your dry goods and snacks. You won't feel cramped while you spend time indoors because the large slide will provide more space for you to hang out comfortably on the booth dinette or jackknife sofa.
If you love adventure and enjoy the outdoors, the rugged-built Palomino Puma travel trailers are a great choice for making your next getaway fun and trouble free! The Puma is offered in a variety of sizes and layouts with plenty of bunk models available for the kids. You will find excellent features included with each of these models, such as Beauflor linoleum flooring, an enclosed underbelly, a large pass-through baggage door, and pre-wiring for solar power. And, the electric awning with LED lights is such a great addition to the exterior because it allows you to effortlessly enjoy shade from the sun, protection from the rain, or illumination once it's dark.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $3,195
Sale Price: $34,800
Stock# 5655A
Interior Color: Granite, Stardust
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Granite, Stardust |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7598 lbs |
| Dry Weight | 6048 lbs |
| Cargo Capacity | 1550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2PUPB7L4006697 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


