Used 2020 Palomino Puma 32BHQS Travel Trailer
Private Bunkhouse, Three Slides, Dual Entry & Jackknife Sofa!Palomino Puma travel trailer 32BHQS highlights:
- Private Bunkhouse
- Large Bedroom
- Full and Half Bath
- Dual Entry
- Jackknife Sofa
Enjoy comfortable living to the fullest with this Puma travel trailer! With its full and half bathroom and its front bedroom and rear bunkhouse, this trailer gives you double the amount of features for extra convenience. You will also find two entry doors, and the three slides are what give this trailer all of its extra space. Spend time together as a family in the main living area by playing a board game at the booth dinette and jackknife sofa, and if you prefer to spend your time outdoors around the campfire, you can grab your lawn chairs from the pass-through storage and place them in a circle.
If you love adventure and enjoy the outdoors, the rugged-built Palomino Puma travel trailers are a great choice for making your next getaway fun and trouble free! The Puma is offered in a variety of sizes and layouts with plenty of bunk models available for the kids. You will find excellent features included with each of these models, such as Beauflor linoleum flooring, an enclosed underbelly, a large pass-through baggage door, and pre-wiring for solar power. And, the electric awning with LED lights is such a great addition to the exterior because it allows you to effortlessly enjoy shade from the sun, protection from the rain, or illumination once it's dark.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 660141A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1045 lbs |
| GVWR | 10800 lbs |
| Dry Weight | 9072 lbs |
| Cargo Capacity | 1728 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 64.5 gals |
| Black Water Capacity | 64.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPUH26LP085017 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


