Used 2020 Palomino Puma Ultra Lite 12FBX Travel Trailer
Palomino Puma Ultra Lite travel trailer 12FBX highlights:
- RV Queen Bed
- Booth Dinette
- Entryway Closet
- Overhead Cabinets
- Outside Shower
Do you like to get away at a moment's notice? This Puma Ultra Lite travel trailer will give you the ability to do so! Once you pack up your essentials into the overhead cabinets and place your perishables in the 12V residential refrigerator, you'll be ready to hit the road. While you're out and away from home, you won't have to worry about where you will find dinner because the two-burner cooktop will allow you to make healthy meals wherever you are, and the 38" tub in the private bathroom will give you a chance to stay clean while you're away too. You can even bring along a friend or two since there is an RV queen bed and a booth dinette for sleeping.
The search for the perfect lightweight and eco-friendly trailer just got easier! With the Palomino Puma Ultra Lite travel trailers and toy haulers, you will be able to get away just as freely as you want. These small packages deliver big adventures, and they can be towed by crossover vehicles and smaller SUVs. Powder-coated frames, an Alpha Superflex roof, a Darco wrapped underbelly, and radius baggage doors provide you with a reliable vessel to take on all sorts of vacations. Escape to the majestic mountains or spend your weekends soaking up the seaside with a comfortable place to call home. The designer window treatments and contemporary hardware light and bath fixtures will add to the attractive interior, and the Beauflor linoleum flooring will be both functional and stylish.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $7,357
Sale Price: $9,878
Stock# 6SR043
Interior Color: 3
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | 3 |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| GVWR | 3910 lbs |
| Dry Weight | 2839 lbs |
| Cargo Capacity | 1071 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2PUAC2L4006043 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


