Used 2020 Palomino Puma XLE Lite 24FBSC Travel Trailer
Palomino Puma XLE Lite travel trailer 24FBSC highlights:
- Private Bedroom
- Pass-Through Storage
- Rear Bathroom
- Single Slide
With exceptional amenities and comfortable features, this Puma XLE Lite travel trailer will be your family's favorite place to spend the weekend! Because this trailer can sleep five people, you will always have room for those you love most, and the 32" x 40" shower in the rear bathroom will give everyone a place to clean up after a long day of adventuring in the woods. After you've fed your hungry bellies with a delicious meal cooked on the three-burner range top, you will enjoy gathering and relaxing in the living area on the sofa and booth dinette while you plan out tomorrow's activities.
With the Puma XLE Lite, Palomino has graciously included one year of 24/7 emergency roadside assistance which means that you can travel worry free every time you are on the road. The LED lighting that is located throughout the Puma XLE Lite will keep your eyes and your wallet happy because of the brightness it brings to the trailer and the money it saves you on energy bills. The skylight in the bathroom allows some extra sunshine to add a bit of cheeriness in the morning, and the tinted windows throughout are helpful in preventing fading of precious items inside.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $5,100
Sale Price: $18,800
Stock# 18460B
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 556 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4846 lbs |
| Cargo Capacity | 1654 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 34.5 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2PUNBXL4006888 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


