Used 2020 Palomino Puma XLE Lite 27RBQC Travel Trailer
Price Includes $1500 trade incentive -2012 or newer, and $1000 finance incentive with in house preferred lender.Palomino Puma XLE Lite travel trailer 27RBQC highlights:
- Sleeps Ten
- Private Bedroom
- Double-Size Bunks
- Large Slide
- Pantry
This Puma XLE Lite travel trailer is the perfect option for those who enjoy camping with the entire family. Because this unit includes an RV queen bed in the front private bedroom and a set of double-size bunks, it can sleep ten people anytime you take it on the road. The fully stocked kitchen comes with a large pantry, three-burner stove top, and a residential refrigerator which makes it a breeze to cook up a hot meal for you and your traveling companions.
With the Puma XLE Lite, Palomino has graciously included one year of 24/7 emergency roadside assistance which means that you can travel worry free every time you are on the road. The LED lighting that is located throughout the Puma XLE Lite will keep your eyes and your wallet happy because of the brightness it brings to the trailer and the money it saves you on energy bills. The skylight in the bathroom allows some extra sunshine to add a bit of cheeriness in the morning, and the tinted windows throughout are helpful in preventing fading of precious items inside.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $16,356
Sale Price: $19,888
Stock# MP334
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 687 lbs |
| GVWR | 7687 lbs |
| Dry Weight | 5933 lbs |
| Cargo Capacity | 1754 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 64.5 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2PUSB1L4006413 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


