Used 2020 Pleasure-Way Ontour 2.2 Motor Home Class B
Loaded, FORD Eco-Boost. MUST SEE!2020 Pleasure-Way Plateau TS
stock #CC808
Roof Air, power awning, 2.8kw generator, LCD TV/DVD Entertainment, Solar, wet bath, rear view camera and monitor, GPS Navigation, dual Eco-ion lithium coach batteries and much more. For sale by consignment, motivated seller. Trade ins welcome paid for or not, financing available. Let us show you how easy the buying experience can be at The RV Outlet. Call today for details and affordable finance options.
Pleasure-Way Ontour Class B gas motorhome 2.2 highlights:
- Wet Bath
- 12V 5 Cu. Ft. Refrigerator/Freezer
- Hardwood Maple Cabinet Doors
- Memory Foam Cushions
- Microwave Oven
This 2.2 Ontour model is similar to model 2.0, but with a larger refrigerator, and more storage space in the bath. The rear power sofa converts to a 68" x 79" queen-sized bed with memory foam cushions for all-around comfort and the wet bath allows you to clean up each day. There is also a vanity with storage, a sink, and a Corian countertop in the bath for added convenience. Prepare meals either on the one burner induction stove top or in the microwave oven and clean up will be a breeze with a stainless steel sink that includes a high-arc faucet.
With any Ontour Class B gas motorhome by Pleasure-Way you will enjoy Ultraleather upholstery, Corian solid surface kitchen countertop, and Multiplex wiring with dimmable LED lighting to make it feel more like home. You'll always stay cool and comfortable with a low profile 11,000 BTU roof mount A/C and a power lift Fan-Tastic vent fan, plus each model includes a Shurflo automatic demand water system. Outside, the power awning with LED lights will create an outdoor living space and the exterior shower with a handheld wand allows you to wash off your hiking boots. These motorhomes also include a 200-watt solar package in the 2.0 and a 300-watt solar package in the 2.2, so plan to go a little off-grid and see more sights than ever!
BUY - SELL - TRADE - CONSIGN
Financing and Warranties Available
The RV Outlet "Your Five Star RV Sales and Service Professionals"
** FREE CONSIGNMENT **
MOTORHOMES - CLASS A - CLASS C - CAMPER VANS - TRAVEL TRAILERS - 5TH WHEELS - TRUCK CAMPERS - TOY HAULERS - PARK MODELS - CARGO TRAILERS - TOW RIGS and TRUCKS
Here are some of the brands, makes and models ; Winnebago Tiffin Georgie Boy Persuit Adventurer Keystone Forest River Allegro Sunova Spirit Thor Vegas Independence Nash Allegro camper travel holiday rambler lance stellar sightseer jamboree monaco coach diesel pusher CAT cummins Freightliner Bigfoot jayflight eagle Tioga cedar creek Nexus Phantom Adventurer Seneca Zanzabar prowler Condor R-Vision Sandpiper Thor Dutchmen keystone komfort toyhauler toy hauler toy-hauler kit flair bounder brave damon everest big horn montana itasca Trailblazer Corral Jamboree Diesel rexhall Aerbus Glendale titanium National Dolphin Traillite Sunchaser Northwood Itasca Gulfstream Fourwinds Sunseeker, Freedom elite Safari Trek Majestic Chalet jayco NUWA, Rialta Fleetwood Storm Minnie Winnie BT Cruiser Catalina Voyage Jayco Coachmen Freelander Holiday Rambler Sunrise Cummins Septor Keystone Laredo Mallard slide out Freelander Avalanche Voltage Alpenlite Montana Rage’n R Pod Mesa Ridge journey snow bird rv park rv sales rv service Freelander Damon Challenger trailer camping camp 5th wheel 5w fifth wheel motorhome motor home sale free cougar pace aarow sunova Voyager Newmar Essex Pleasureway Tiffin Bounder dlr. 1212
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# CC808
Chassis: Ford Transit 3500
Exterior Color: Ingot Silver, Magnetic Grey, Oxford White
Interior Color: Almond, Graphite
| Sleeps | 2 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Almond, Graphite |
| Exterior Color | Ingot Silver, Magnetic Grey, Oxford White |
| Hitch Weight | 2240 lbs |
| GVWR | 10360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28.2 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Generator | 2.8 KW Onan Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.5L EcoBoost V6 |
| Chassis | Ford Transit 3500 |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 148 in |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 5.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4130 lbs |
| Axle Weight Rear | 7272 lbs |
| LP Tank Capacity | 12 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | 24" Smart LED TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 12600 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


