Used 2020 Prime Time RV Avenger 26RDS Travel Trailer
CERTIFIED PRE-OWNED
Prime Time RV Avenger travel trailer 26RDS highlights:
- Opposing Slides
- Master Suite
- 87" U-Shaped Dinette
- Kitchen Island
- Jackknife Sofa
This Avenger travel trailer lets you take part in something amazing each and every time you take it out on an adventure! With its jackknife sofa, U-shaped dinette, and queen-size bed in the private master suite, you have plenty of room to sleep six people, and the two slides that have been included in this model are what deliver a spacious and inviting interior. You will also thoroughly enjoy the addition of the kitchen island which will make meal prep and clean up a breeze.
Don't waste any time getting out to your favorite getaway spot with an Avenger travel trailer from Prime Time RV! The Avenger will provide long-term quality and durability because of its exclusive EVERLAST construction, Dexter EZ-Lube axles, diamond-plate rock guard, and Solid Stance fold-down steps. Plus, the Avenger will also deliver industry-leading beauty on the interior with its designer window treatments, its seamless Carefree Congoleum flooring, its large fully vented windows throughout, and its premium fabrics. You will also be grateful to find a massive under-bed storage space so that you can keep extra luggage hidden away and out of sight.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 925860A
Exterior Color: White
Interior Color: White
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | White |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 6363 lbs |
| Cargo Capacity | 1337 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Everchill 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2AVRB7LB925860 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


