Used 2020 Shasta RVs Shasta 21CK Travel Trailer
Shasta RVs Shasta travel trailer 21CK highlights:
- Booth Dinette
- Stainless Steel Microwave
- Dual Wardrobes
- Pantry
- RV Queen Bed
When you're ready for a fun camping trip to the lake, choose this Shasta travel trailer that can comfortably sleep four people. You'll enjoy the front RV queen bed up front, and the kids can convert the sofa and booth dinette for additional sleeping space. The three burner cooktop allows you to prepare meals just like you do at home and the full bath with a will be a huge convenience after a long bike ride. This model features plenty of storage space, including dual wardrobes for your clothes, a medicine cabinet in the bathroom, and an exterior pass-through storage for fishing poles!
When you choose a Shasta travel trailer or toy hauler by Shasta RVs, you can be sure you are getting a unit that is both lightweight and packed with at-home comforts for every camping trip. Each model includes under-bed storage to neatly store away your luggage, cable TV hook-up in the living area and bedroom that allows you to add a TV if you choose, and a power roof vent and shower surround in the bath. The 6 gal. gas/electric DSI hot water heater provides hot water with the touch of a switch and the 13.5 BTU A/C will keep you cool on those hot summer days.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# LE013881U
Exterior Color: GRAY
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 5750 lbs |
| Dry Weight | 3928 lbs |
| Cargo Capacity | 1822 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SSKB7LE013881 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


