Used 2020 Starcraft Autumn Ridge Single Axle 171RD Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Starcraft Autumn Ridge Single Axle travel trailer 171RD highlights:
- U-Shaped Dinette
- Full Bathroom
- Sleeps Four
- Exterior Storage
You will certainly look for any excuse to take this Autumn Ridge Single Axle travel trailer from your driveway and out to the campground! The U-shaped dinette is a wonderful addition to have because of its versatility, and the residential style flooring provides a beautiful base to the comfortable interior. You will also appreciate having a full bathroom with a foot flush toilet, shower, and power vent when you wake up each morning.
In any Starcraft Autumn Ridge Single Axle travel trailer you will find blended craftsmanship with comfort and innovation to simply enjoy getting away! Some of the construction features include a Magnum roof system with a fully walkable roof, fiberglass insulation, and a PVC roof membrane. Inside you will find comfortable living spaces with no carpet making each unit kid and pet friendly. There are also entertainment features like the digital antenna and the power awning with LED and integrated speakers for you to crank up the tunes. Choose an easy-to-tow Autumn Ridge Outfitter Single Axle travel trailer from Starcraft RV today!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# UT500251
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4250 lbs |
| Dry Weight | 3385 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' Power w/LED Lights & Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1SABS0AJ0L1BA5171 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


