Used 2020 Starcraft Super Lite 212FB Travel Trailer
Starcraft Super Lite travel trailer 212FB highlights:
- L-Shaped Sofa
- Sleeps Four
- Semi-Private Bedroom
- Rear Corner Bath
- Pantry
- Laundry Chute
Eat, sleep, and relax all in this travel trailer that features a single slide out for more interior space and a rear corner bath for added privacy. Prepare breakfast each morning on the three range cooktop or use the handy microwave oven, and the L-shaped sofa with a dinette table will be the perfect place to enjoy your coffee at. Mom and dad will appreciate the queen bed in the front semi-private bedroom and shirt closets on both sides of the bed for their things.
Each Super Lite travel trailer by Starcraft features durable residential style flooring, kitchen sink covers, and a residential high-rise faucet with a pull-down sprayer for easy clean-up. The power awning with LED lights and speakers provide an outdoor living space and the oversized pass-through storage with lighting allows you to bring along camp gear both small and large. These models are constructed with Stonegaurd Protection and a front cap with an LED light as well as a forced air heated enclosed underbelly that will allow you to camp in any season.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 2048P
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| GVWR | 6400 lbs |
| Dry Weight | 4730 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 12' Power w/LED Lights and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


