Used 2020 Starcraft Super Lite 281BH Travel Trailer
Starcraft Super Lite travel trailer 281BH highlights:
- Sofa
- U-Shaped Dinette
- Queen Bed
- Laundry Chute
- Queen Bed
- Double Bunks
An outside kitchen, double bunk beds for the kids, and a large slide out make this travel trailer the perfect family unit! Prepare eggs and bacon each morning on the three burner cooktop or use the microwave for oatmeal before heading outdoors for a bike ride. The rear corner bath with a power vent will stay fresh and ready to use for the next person and you'll find plenty of storage for all your valuables. When it's time to call it a night, the front private bedroom with a queen bed will provide a great night's rest.
Each Super Lite travel trailer by Starcraft features durable residential style flooring, kitchen sink covers, and a residential high-rise faucet with a pull-down sprayer for easy clean-up. The power awning with LED lights and speakers provide an outdoor living space and the oversized pass-through storage with lighting allows you to bring along camp gear both small and large. These models are constructed with Stonegaurd Protection and a front cap with an LED light as well as a forced air heated enclosed underbelly that will allow you to camp in any season.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $5,278
Sale Price: $14,717
Stock# 5SR052
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 725 lbs |
| GVWR | 8250 lbs |
| Dry Weight | 6135 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 1SABS0BR6L3YK5052 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


