Used 2020 Thor Motor Coach Chateau 27R Motor Home Class C
Thor Motor Coach Chateau Class C gas motorhome 27R highlights:
- RV King Bed
- Full-Wall Slide
- Bunk Over Cab
- 71" Dream Dinette
- Shower Skylight
All of your getaways will be something to talk about when you take them in this Chateau Class C gas motorhome! You'll feel like royalty as you spend your nights sleeping on the RV king bed in the back, and the privacy curtain will allow you to close off the space so that you can sleep in solitude. Another functional space is the kitchen because it has a flip-up countertop that will fold away when not in use, and the double-door refrigerator will be so helpful for keeping all of your perishables fresh throughout your trip.
Wherever you go with the Thor Motor Coach Chateau Class C gas motorhome will be where you want to be! An Onan RV QG 4000 gas generator allows you to get off-grid so that you can experience nature without anything holding you back. You'll also be able to spend your evenings outside soaking up the fresh air underneath the power awning with LED lights. Once you step foot inside the Chateau, you'll find residential vinyl flooring all throughout, and the 7' ceiling will make it easy to enjoy spending time indoors.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $3,000
Sale Price: $77,900
Stock# 9073
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Standard, Brilliant Blue, Tranquil Beige, Bonita Bay, Daytona Beach
Interior Color: Ocean Pearl, Imperial, Saddleback
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Ocean Pearl, Imperial, Saddleback |
| Exterior Color | Standard, Brilliant Blue, Tranquil Beige, Bonita Bay, Daytona Beach |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QG 4000 Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 209 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 55.5 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS1KDC38298 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


