Used 2020 Four Winds RV Four Winds 31ev Motor Home Class C
Dream dinette; jackknife sofa; walk through bath
Thor Motor Coach Four Winds Class C gas motorhome 31EV highlights:
- Victory Series
- Valve Stem Extenders
- Full-Wall Slide
- Dual Entry Bath
- Cab-Over Bunk
This Victory Series Four Winds 31EV model has everything you need for the best home on wheels. The full-wall slide provides tons of space and the kids will love the bunk beds as well as the cab-over bunk that includes a 40" Swivel TV. The chef of the family will have everything they need to prepare meals each day; a two burner gas cooktop, an over-the-range convection microwave, plus a pull-out pantry and double door refrigerator for all the food. You can access the dual entry bath from the rear bedroom or from the kitchen area and you'll find plenty of seating space on the Dream Dinette or the jack-knife sofa.
With any Four Winds Class C gas motorhome, you will enjoy the ease of driving and the affordable price. On the interior you will find residential vinyl flooring, high-sheen cabinetry with nickel finish hardware, and laminate countertops which make it easy to clean after a weekend getaway or an extended vacation. The stainless steel bathroom sink and foot flush porcelain toilet provide added convenience every where you stop, and the skylight above the shower is an exceptional feature that brings in the morning sunlight and brightens up the interior.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 111144Z
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 15248 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 55.7 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV, BB Two 15.5" TV's |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS0KDC71213 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


