Used 2020 Thor Motor Coach Quantum RC25 Motor Home Class C
Thor Motor Coach Quantum Class C gas motorhome RC25 highlights:
- Semi-Private Bedroom
- Two Skylights
- Dream Dinette
- Flip-Up Countertop
- Cruise Control
You're going to love traveling in this Quantum Class C gas motorhome! There is plenty of storage space throughout the interior between the three closets, the overhead cabinets, and the kitchen pantry, but if you need more space, then you will enjoy having the exterior MEGA-storage compartment to store your outdoor gear. The leatherette swivel captain's chairs will make your trip even more comfortable, and the touchscreen dash radio will keep you entertained the whole time too. There is even a 40" TV on a swivel for those who are sitting at the 76" Dream Dinette. You will feel right at home getting ready in the full bathroom with features like the 24" x 36" shower, the power vent with a wall switch, and the two robe hooks!
Start your greatest adventure as soon as the tires hit the road in any one of these Thor Motor Coach Quantum Class C gas motorhomes! The welded tubular steel floor, the Ford E-series chassis, and the vacu-bond laminated roof, walls, and floors with block foam insulation ensure that you will have years of enjoyment. You will also enjoy all of the convenient features throughout the interior like the touchscreen dash radio with navigation and a back-up monitor to keep you safe on the road. With solid surface countertops, high-gloss solid wood cabinetry, and LED lighting, you will feel right at home. And for your safety, there are smoke, LPG, and carbon monoxide detectors, as well as a fire extinguisher. So get on the road to adventure today with a Quantum Class C gas motorhome by Thor Motor Coach!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $25,015
Sale Price: $54,984
Stock# 3AR3889
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 32820 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 178 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 45.1 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FSXKDC33889 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


