Used 2020 Thor Motor Coach Siesta Sprinter 24MB Motor Home Class C - Diesel
Thor Motor Coach Siesta Sprinter 24MB Class C diesel motor home:
- Murphy Bed/Sofa
- Dream Dinette
- Rear Bath
- Cab-Over Bunk
- Exterior TV
Looking for an RV to take on quick trips and far-away destinations? Just imagine enjoying the ride as much as the destination. This nimble and fuel efficient Siesta Sprinter works well in the city and the open road. When it's time to relax, the sofa and booth dinette including footrests offer ample seating, plus you can lay on the cab-over bunk if you like. At night just pull down the Murphy bed which is located behind the sofa during the daytime. The flip-up countertop in the galley kitchen offers more space to dry dishes or prepare meals in the convection microwave or on the two burner gas cooktop. You even get to choose to watch TV inside, or outside while relaxing under the awning. Take a look!
Creating memories for your story, plus attention to details and subtle nuances define the Thor Motor Coach Siesta Sprinter Class C diesel motor home. Each model includes a Bluetooth Coach radio system with HDMI ready and App control, a power charging center for the electronics with Safety Net, plus a Blu-Ray player with switch box for movie night. The driver and passenger will enjoy the swivel, Leatherette captain's chairs, and everyone will love the interior decor choices as well as the exterior colors when they choose their favorite model. And don't forget you are riding on a Mercedes-Benz Sprinter chassis. Today is the day to start living your traveling dreams!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 19209
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 14116 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68.2 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 32.8 cu. ft. |
| TV Info | LR 32", Ext. 32" |
| Awning Info | 15' Armless Power with Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CD4KN036995 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


