Used 2020 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 IH Motor Home Class A - Diesel
Full body paint; Powerglide chassis; Master suite; Residential fridge
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $17,000
Sale Price: $222,995
Stock# 115436Z
Chassis: PowerGlide
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 39600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 64636 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | PowerGlide |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 266 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 15600 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 gals |
| Water Heater Type | Truma Gas Continuous |
| Basement Storage | 232 cu. ft. |
| TV Info | Front Overhead TV, LR TV, BR TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 49600 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5VBPA57A2LA120864 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


