Used 2020 Venture RV SportTrek Touring Edition 333VFL Travel Trailer
Venture SportTrek Touring Edition travel trailer 333VFL highlights:
- Sleep Tight King Bed
- Dual Entry
- Table with Four Chairs
- Two Fireplaces
- Outdoor Campfire Cafe
You'll love everything about this travel trailer, from the dual entry doors, to the front living area. Enjoy breakfast at the table with chairs before heading out to find a trail or two. You can easily freshen up in the full bath that includes a 30" x 36" shower with a skylight for added standing room. This model features theater seating directly across from the fireplace for a cozy evening indoors, and there is a second fireplace in the rear private bedroom, making this unit even more luxurious.
Every SportTrek Touring Edition travel trailer by Venture RV features a pearl infused exterior fiberglass for a luxurious, sleek look and a NXG Frame to provide a lightweight, but sturdy unit. The Exterior Luxury Package includes new features such as a screen shot screen door and a Venture bottle opener and doggie tie down that will come in handy for your furry friends. Each model includes a stainless steel sink and a skylight in the bath, along with solid surface countertops and a stainless steel pull down faucet in the kitchen for easy clean-up. Arriving at your destination will be made easy with the Wide-Trek Axles and self-adjusting brakes, plus you can bring along all your larger camp gear with the lighted pass through storage.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 210076
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1250 lbs |
| Dry Weight | 8620 lbs |
| Cargo Capacity | 2405 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7370 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZT13329L8066396 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


