Used 2020 Venture RV SportTrek Touring Edition 343VBH Travel Trailer
3 Slideouts / Bunkhouse / Outside Kitchen / 1.5 Baths / Front Queen Bedroom
Venture SportTrek Touring Edition travel trailer 343VBH highlights:
- Triple Slides
- Master Suite
- Grand Dinette
- Full and Half Bath
- Dual Entry
- Two Fireplaces
If you've been looking for a travel trailer that includes at-home features and allows you to bring along the family, look no further than this unit! The kids will love the rear private bunkhouse with its slide out for added space, three bunks, plus a table under the flip-up bunk so they can play a game. Mom and dad will appreciate the front master suite with a slide out queen bed, their own fireplace, plus a large front dresser and closet. The bath and a half included in this unit will be a big plus since you'll have a larger group camping with you and the outside campfire cafe will allow you to grill burgers for everyone. There is even an exterior 40" TV to watch the game on!
Every SportTrek Touring Edition travel trailer by Venture RV features a pearl infused exterior fiberglass for a luxurious, sleek look and a NXG Frame to provide a lightweight, but sturdy unit. The Exterior Luxury Package includes new features such as a screen shot screen door and a Venture bottle opener and doggie tie down that will come in handy for your furry friends. Each model includes a stainless steel sink and a skylight in the bath, along with solid surface countertops and a stainless steel pull down faucet in the kitchen for easy clean-up. Arriving at your destination will be made easy with the Wide-Trek Axles and self-adjusting brakes, plus you can bring along all your larger camp gear with the lighted pass through storage.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,850
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,850 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# L8110523
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1190 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 64 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7740 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Ext. 40" TV |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


