Used 2020 Venture RV Stratus Ultra-Lite SR281VBH Travel Trailer
Venture Stratus Ultra-Lite travel trailer SR281VBH highlights:
- Walk-In Pantry
- Double-Size Bunks
- Outdoor Campfire Cafe
- Private Bedroom
- Large Slide
This Stratus Ultra-Lite travel trailer can give you the complete home-away-from-home experience. With room for nine to ten people, pack up the kids and their friends and prepare for fun. This unit features a pass-through storage, a trunk door for the swimming gear, plus a walk-in pantry with coat hooks for dry goods or rain jackets. Enjoy the front private bedroom that includes a TV mount for your convenience. Lounge on the 64" sofa or enjoy a family meal around the U-shaped dinette. The kids will argue over who gets the top bunk on the double-size bunks, and the rear corner bath will provide extra privacy. The chef of the family will love grilling with the outdoor kitchen that can be used like a campfire cafe for hamburgers and all the toppings. Give this trailer a chance because you won't be sorry you did!
Each Stratus Ultra-Lite travel trailer by Venture RV is constructed with an NXG Huck Bolt frame, a carbon fiber-look rock guard, an enclosed underbelly, and Wide-Trek axles for a strong, sturdy unit made to last. You'll find solid wood nightstands in the bedroom along with a Sleep Tight mattress and two gas struts for large under-bed storage. These models include all the kitchen amenities you need to create delicious meals each day, like a three-burner flush-mount stove top with an oven and a back-lit backsplash for an added touch. Outside, you'll appreciate the hot and cold exterior shower, the lighted power tongue jack, the flip-up Solid Step, and the Venture bottle opener/dog tie down for your furry friends.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# UT130754
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| GVWR | 8300 lbs |
| Dry Weight | 6420 lbs |
| Cargo Capacity | 1880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5740 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZT32623L8077328 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


