Used 2020 Winnebago Industries Towables Micro Minnie 2106FBS Travel Trailer
Winnebago Industries Micro Minnie travel trailer 2106FBS highlights:
- Semi-Private Bedroom
- Single Slide
- Folding Table
- Rear Bathroom
- LED TV
Make camping even more convenient with this Micro Minnie travel trailer! This comfortable unit is able to sleep four people with the help of the sofa that rests upon the single slide and the RV queen bed that sits in the front of this trailer. Whether you like to unwind with a hot shower before bed, or you like to freshen up each morning with a quick rinse, the full bathroom in the back of this trailer will come in handy by allowing you to do all of your preparations without having to head outside.
With each Micro Minnie by Winnebago Industries Towables, you will find plenty of modern conveniences, like the 13,500 BTU air conditioner and Noble Classic high-gloss fiberglass sidewalls, all in a compact and easy-to-tow package. You will also find an LED TV, an AV system with AM/FM/CD/DVD/USB/Bluetooth for indoor entertainment, exterior speakers to crank up the tunes, and an electric awning with LED lights for protection from the outside elements while you're gathered together around the campfire or simply enjoying the fresh air.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $6,487
Sale Price: $17,500
Stock# 3GR890B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 360 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 3705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 54CTM2J29L3050220 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


