Used 2020 Winnebago Micro Minnie 1808FBS Travel Trailer
Winnebago Industries Micro Minnie travel trailer 1808FBS highlights:
- RV Queen Bed
- Divider Curtain
- Booth Dinette
- TV Cabinet
- Full Bath
Eat, sleep, play, and relax all in this travel trailer that can sleep four people each night. Whip up some pancakes and eggs on the three-burner range and quickly wash the dishes in the stainless steel sink before heading out for the day. You'll appreciate the full bath at the end of the day to clean up and booth dinette will be a great spot to play a game of cards. The dinette can also be used as sleeping space for the kids while mom and dad sleep on the front RV queen bed that includes a divider curtain for more privacy.
With each Micro Minnie by Winnebago Industries Towables, you will find plenty of modern conveniences, like the 13,500 BTU air conditioner and Noble Classic high-gloss fiberglass sidewalls, all in a compact and easy-to-tow package. You will also find an LED TV, an AV system with AM/FM/CD/DVD/USB/Bluetooth for indoor entertainment, exterior speakers to crank up the tunes, and an electric awning with LED lights for protection from the outside elements while you're gathered together around the campfire or simply enjoying the fresh air.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# CT810179
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 3560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 10' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 54CTM2G23L3047272 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


