Used 2021 Airstream Globetrotter 27FB Travel Trailer
Airstream Globetrotter travel trailer 27FB highlights:
- Stainless Steel Sink
- Separated Bathroom
- Hanging Clothes Storage
- Corian Countertops
- RV Queen Bed
Enjoy contemporary designs and at-home comforts with this Globetrotter travel trailer in tow. You and your spouse will have a front bedroom with a walk-around RV queen bed, storage space for your books and glasses, plus a bedroom LG LED HDTV. The chef of the family will have everything they need to prepare meals each day, including an LP gas oven with a three-burner cooktop and an 8-cu. ft. 12V refrigerator for leftovers. If you have overnight guests or kids, they can sleep on the L-shaped lounge at the rear of the unit, plus there is a second LG LED HDTV so that they can watch shows at night!
Each Globetrotter travel trailer by Airstream features high-end amenities, a contemporary European-inspired design, and the quality you've come to expect with any Airstream product. The exterior is eye-catching with its aerodynamic aluminum structure, and the panoramic windows provide breathtaking views and natural light. These models include a Quietstream A/C system that cools quickly without all the extra noise, and the EcoBatt insulation along with the BTU furnace will help to extend your camping season. Inside, you will appreciate USB ports and 110V outlets throughout the trailer for all your gadgets, and each model includes plenty of overhead cabinets for all your essentials.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# UT215032
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 871 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6258 lbs |
| Cargo Capacity | 1342 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V/110 Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LG LED HDTV, BR LG LED HDTV |
| Awning Info | Powered Zipdee with Sunbrella Fabric; Rear & Roadside Window Awnings |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STTNYL26MJ556034 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


