Used 2021 Airstream Flying Cloud 30FB Bunk Travel Trailer
Experience unparalleled comfort and versatility with the Airstream Flying Cloud 30FB Bunk, featuring a luxurious walk-around RV queen bed and a spacious corner full bath for your ultimate travel adventure!
Discover the Airstream Flying Cloud 30FB Bunk Travel Trailer
Key Highlights:
- Bunk Bed/Full-Size Bed
- Walk-Around RV Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Corner Full Bath
- Comfortable Sofa
- Handcrafted Cabinetry
Unmatched Comfort and Versatility
Your family will love the spacious and comfortable sleeping arrangements in the Flying Cloud 30FB Bunk travel trailer. From the front private bedroom with a pillow top memory foam RV queen mattress to the rear corner full-size bed with a bunk above, there's plenty of room for everyone. The Ultraleather furniture in the main living area provides additional sleeping space.
The corner full bath has everything you need to freshen up after a day of adventure. Enjoy the manual awning that creates a cozy outdoor living area, perfect for relaxing in any weather. With ample storage throughout, you can easily bring along all your essentials.
Built for Adventure
Experience Airstream's renowned attention to detail and craftsmanship with the Flying Cloud travel trailer. Known for its versatility, the Flying Cloud is a favorite among families. The exterior features seamless composite flooring, a semi-monocoque aluminum superstructure, an enclosed aluminum insulated, heated underbelly, and a temperature-reducing one-piece white aluminum roof.
Inside, you'll find complete aluminum interior walls and ceiling, a QuietStream climate control system, seamless vinyl flooring, and a tankless on-demand LP water heater. These features ensure a comfortable and reliable travel experience.
Experience the Airstream Difference
Make every journey memorable with the Airstream Flying Cloud 30FB Bunk travel trailer. Perfect for families, this trailer offers the comfort, convenience, and durability you need for your adventures.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 101237X
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 903 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6557 lbs |
| Cargo Capacity | 2243 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen, Full |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV, BR LED HDTV |
| Awning Info | Manual ZipDee with Sunbrella Fabric and LED Dimmable Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STC9YP20MJ554875 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


