Used 2021 Alliance RV Valor 41V15 Toy Hauler Fifth Wheel
Alliance RV Valor toy hauler 41V15 highlights:
- 15' Separate Garage
- Dual 30 Gallon Fuel Tanks
- Loft
- Full and Half Bath
- Dual Entry
- Masters of 12 Volt Package
This Valor fifth wheel toy hauler is absolutely packed with excellent amenities that will make your journey an unforgettable one! First of all, you are going to appreciate the 15' separate garage because it will not only be able to store a lot of gear, but it will also keep that gear hidden away from the rest of the interior living space. If you want to keep the 8' weatherproof ramp door closed, you can even use the second exterior entry door to enter the garage, and the garage also has the half bathroom which will make this space a great guest suite if you need it to be. In the main living area, there is a kitchen island so that you can work on dinner, and there is also a fireplace right next to the island which will make this space cozy and comfortable on chilly fall nights. Plus, the ultimate comfort will come from the front master suite which has a private entrance into the full bathroom and a king-size bed slide.
The Alliance RV Valor fifth wheel toy hauler is courageously bold and determined! The Valor has some of the best features, and you have to see them for yourself. The fully weather-resistant ramp door is an industry-first, and another industry-first is the standard solar package that has a monitor system enabling you to see the battery life in real time. The fully insulated garage has a dedicated A/C and electronic heat source so that your gear can remain fully protected, and the Epoxy-poured countertops are extremely lightweight. The Valor has the most efficient and effective A/C system that produces great cooling power with the least amount of ductwork, and the flush-floor slides are completely free of carpet for your benefit. Plus, as another industry-exclusive, the Valor has its very own air compressor on board so that you can have your own air supply for your toys or other gear.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# CT21834
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3476 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 15230 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 47100 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 17 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 15 ft |
| AC BTU | 40500 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 12V TV, Garage 12V TV |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7M5FV443XMA003488 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


