Used 2021 Coachmen RV Apex 284BHSS Travel Trailer
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 284BHSS highlights:
- Outside Kitchen
- Queen Bed
- Large Slide Out
- Exterior Storage Doors
- 40" LED TV
Make camping trips that will last a lifetime with this spacious travel trailer in tow. Your crew will love to relax in the main living area that includes a large slide out, a convertible U-shaped dinette, plus a fireplace and entertainment center. The double-size bunks will be perfect for your guests, and since the lower bunk flips up, you can bring along the kayak or bikes. There is a fully-equipped indoor kitchen with a three burner cooktop and a microwave oven, and check out the outside kitchen under the 18' power awning with LED lights!
Lightweight living and camping is found with the Apex Ultra-Lite travel trailers by Coachmen. These eco-friendly units are made to last thanks to the Azdel composite sidewalls, the laminated aluminum floor, and the vacuum-bonded laminated crowned roof. Lippert axles and nitrogen filled radial tires make towing easier than ever, plus there is a friction hinge entrance door, a 100-watt solar panel with a 10 Amp control charger, and slam latch baggage door catches for easy unloading. Some of the interior comforts you'll fall in love with are the one-piece seamless edge countertops, the hard valances with night shades throughout, the matte black hardware, and the residential comforter. The Apex Ultra-Lite trailers also include USB ports, a digital TV antenna with cable hook-ups and Wi-Fi capability, and an AM/FM stereo with Bluetooth to ensure you'll never go bored on rainy camp days!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $9,500
Sale Price: $25,999
Stock# 4793B
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6022 lbs |
| Cargo Capacity | 1578 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 5ZT2CXTB6MS039450 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


