Used 2021 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 262BHS Travel Trailer
Coachmen RV Clipper Ultra-Lite travel trailer 262BHS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Sofa
- RV Queen Bed
- Outdoor Shower
- Outdoor Camp Kitchen
- Dual Entry
There are plenty of seating and sleeping areas for everyone in this Clipper Ultra-Lite travel trailer between the rear double-size bunks, the sofa, the RV queen bed in the front private bedroom, plus the U-shaped dinette that can transform into an extra sleeping space too! The walk-through bathroom makes it easy for everyone to access it, especially those who are staying in the private bedroom. The outside has many features you will love too like the outdoor camp kitchen, the outdoor hot/cold shower station, and the 16' power awning with LED lights!
Every one of the Clipper Ultra-Lite travel trailers by Coachmen RV provides a smooth tow with the Norco NXG chassis, a Dexter E-Z lube axle, and an aerodynamic front profile! With the "Camping Made Easy" package, you will enjoy convenient features like the USB ports, the prep for a back-up camera, and the prep for solar power. You can also camp anytime of the year thanks to the 13,500 BTU roof A/C and the 20,000 BTU furnace. Each model comes with an outdoor hot/cold shower station and an oversized power awning. Come choose your favorite model today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# TR4107A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 7720 lbs |
| Dry Weight | 6225 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CWRB5MJ129227 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


