Used 2021 Coachmen RV Cross Trek 21XG Ford Transit Motor Home Class C
All Wheel Drive!CONSIGNMENT UNIT
Coachmen Cross Trek Class C gas motorhome 21XG Ford Transit highlights:
- All-Wheel-Drive
- Murphy Double-Size Bed
- J-Lounge
- Extra-Large Pass-Through
- Portable Speaker
- Interior/Exterior Smart TV
- 6 Brand new tires
- Brand new power awning
It's time to hit the road to new destinations in this Cross Trek. You and your spouse can enjoy your own accommodations from a full bathroom to a Murphy double-size bed, and a J-lounge to provide extra sleeping space for a grandchild or two. There is even an extension making the lounge into a U-shaped dinette for eating meals together and playing games into the night. You will also find storage to hang your clothes and place your dry goods. The Smart TV over the cab can even be taken outside when you would like to enjoy some fresh air and the big game with other RVers.
Each Cross Trek Class C gas motorhome by Coachmen is constructed with Azdel Composite vacuum bonded sidewalls, a CrossFlex roof membrane for more puncture resistance, and extra large exterior storage for oversized cargo. Inside, you'll enjoy large shower capacities, extra large kitchen counters, and large sliding tinted windows. The 3000 watt inverter provides more power when you need it, and the larger battery capacity allows you to go off grid for new adventures.
Price excludes title, tax, tags and $499 Stream RV transaction processing fee (not required by law). Price assumes that final purchase will be made in the State of North Carolina. Vehicle subject to prior sale. Applicable delivery fees are due in advance of vehicle delivery and are separate from sales transactions. Ask Dealer for additional details. We make every effort to provide accurate information and pricing, but it is the purchaser’s responsibility to verify before purchasing. All units sold AS-IS. NC LICENSED DEALER
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $2,549
Sale Price: $64,995
Stock# UNT-17770
Chassis: Ford Transit T350
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| GVWR | 10360 lbs |
| Dry Weight | 8176 lbs |
| Cargo Capacity | 2184 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 59 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 29911 |
| Engine | 3.5L V6 Eco-Boost |
| Chassis | Ford Transit T350 |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 156 in |
| Available Beds | Murphy Double |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Type | 3 way |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4130 lbs |
| Axle Weight Rear | 7275 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 11500 btu |
| Basement Storage | 47 cu. ft. |
| Awning Info | 14' |
| Gross Combined Weight | 12125 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 190 watts |
| VIN | 1FDWU8PG1LKA50555 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


