Used 2021 Coachmen RV Prism 24FSE Motor Home Class C
Coachmen Prism Elite Class C diesel motorhome 24FS highlights:
- Full-Wall Slide
- Fireplace
- Large Bedroom Closet
- Bunk Over Cab
- Exterior TV
This Prism Elite Class C diesel motorhome has a unique slide-in-slide entertainment center that has a fireplace along with it! This will come in handy for saving space in the main living area whenever you are not using the entertainment center. You can also create a semi-private bedroom in this coach by using the privacy curtain, and the full bathroom is going to make it easy to stay clean while you are away from home. The U-shaped dinette is a multi-functional piece of furniture that allows you to enjoy a meal or a night of rest, and you can also use the 45" x 80" bunk above the cab for additional sleeping space.
The Coachmen Prism Elite Class C diesel motorhome is stylish, reliable, economical, and prestigious! Because of the Mercedes-Benz driving features, you can travel confidently with the automatic 7G-Tronic transmission, active lane-keeping assist, active brake assist, attention assist, adaptive cruise control, MBUX multimedia system with navigation, and the intelligent voice control system. The 2" vacuum-bonded laminated sidewalls, Lamilux 4000 color-infused fiberglass, Azdel SuperLite substrate with aluminum framing, and CrossFlex roof membrane are what form the base of the dependable Prism Elite. You will also find a molded fiberglass front cap with window, curved wing walls, and integrated fiberglass running boards, and the Prism Elite also has some great technological features, like the Wi-Fi Ranger Sky4, Firefly multiplex system, and Truma Aqua Go On Demand water heater.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# C4616
Chassis: 3500 Sprinter
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 18003 |
| Engine | V6 3.0L |
| Chassis | 3500 Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 85 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 37 cu. ft. |
| TV Info | Exterior TV |
| Awning Info | 14' Armless |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X8E33Y1LN088734 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


