Used 2021 Coachmen RV Spirit Ultra Lite 3272BH Travel Trailer
Bunkhouse / Dual Entry / U-Booth Dinette / Hidden Pantry / Rear Storage
Coachmen Spirit Ultra Lite travel trailer 3272BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Exterior Rear Storage
This Spirit Ultra Lite travel trailer gives everyone lots of interior space from the main living area slide out to the private front bedroom and the rear private bunkhouse. Your guests will love their own room with a tri-fold sofa and two flip-up bunk mats, and you can use the Stor-More Cargo door to transport bikes and totes. You will have your own bed in the private bedroom plus a laundry center and storage underneath the bed to keep your room tidy. The cook will enjoy having all the appliances to make meals for everyone, plus there is a large hidden pantry behind the entertainment center, a second pantry with shelves, a countertop extension for more prep space, and a U-shaped dinette to dine at. The sofa will be a great place to watch the LED TV with fireplace below, and some campers will prefer to be outside under the power awning visiting with their friends and enjoying the great outdoors.
With any Coachmen Spirit Ultra Lite travel trailer, you can simplify your camping without missing any features you would want in your RV! Enjoy years of use during any season with the heated and enclosed underbelly, and feel secure in the lightweight construction of the laminated, aluminum-framed floor and sidewalls, the Azdel composite panels, the Tufflex PVC roof membrane, and the 5" trusses with interior vault. Some other exterior features you will appreciate include the motion-activated light in the pass-through storage, the fishing pole storage, and the dog leash clip. The interior offers lighted USB ports to keep the electronics charged, an AM/FM Bluetooth stereo to listen to tunes, a laundry center to keep everything tidy, and many more storage solutions giving you more relaxation and fun adventures!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,850
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,850 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# MS041797
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 928 lbs |
| GVWR | 9800 lbs |
| Dry Weight | 7336 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


