Used 2021 Coachmen RV Spirit XTR 2549BHX Travel Trailer
Coachmen Spirit XTR travel trailer 2549BHX highlights:
- Double Size Bunks
- U-Shaped Dinette Slide
- Pantry
- Outside Camp Kitchen
- Store-More Cargo
- MAX BED Storage
This family-friendly spacious trailer offers the kids or your friends their own double size bunks with kids convenience centers, and the Stor-More cargo door can be used to stow items as you travel to your favorite campgrounds. Of course, the rear corner bath will come in handy to clean up before bedtime, and the exterior dog wash will keep your family pet clean. You will have your own privacy in the front bedroom with a queen bed that includes the MAX BED storage feature. When you are outside you might like to make a few meals using the exterior camp kitchen and relax under the power awning, plus stow a few things in the pass-through compartment with motion activated light like fishing poles, tackle, charcoal and such.
Each Spirit XTR travel trailer by Coachmen is constructed with a laminated, aluminum framed floor, sidewalls and rear wall, plus Azdel composite panels in place of Luaun plywood, and a Tufflex PVC roof membrane to provide a lightweight, sturdy and easy to tow trailer by a smaller tow vehicle. The interior includes lumber core cabinets stiles, mortis and tenon cabinet doors, and seamless thermo foil wrapped countertops for easy care. You will also find the MAX BED storage feature which offers a walk-through area under the bed with drawers, extra storage for pillows, blankets and shoes, plus a padded seat allowing you to easily put on your shoes each morning. A few more features you are sure to appreciate include a wireless phone charger, motion activated floor lights, a battery disconnect switch and a digital level. Make your selection today!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# RN79794A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 698 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5412 lbs |
| Cargo Capacity | 1588 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


