Used 2021 CrossRoads RV Cruiser Aire CR32BH Fifth Wheel
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheel CR32BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Dual Entry Doors
- Exterior Kitchen
- Triple Slides
- Bath and a Half
- Exterior Docking Station
If you've been dreaming of camping with friends and family, take a look at this fifth wheel that can sleep nine people each night. The little ones will spend their time in the private bunkhouse when they're not outside riding their bikes. The half bath includes its own exterior entry door so your guests won't drag dirt through the whole trailer just to use the restroom, and the second entry door conveniently leads into the main living area. Here, you can relax on the booth dinette and tri-fold sofa within the large slide out, and if you're wanting even more comfort, just choose the optional power theatre seat in place of the tri-fold sofa. You will find all the appliances indoors to prepare meals each day, plus there is an exterior kitchen that will be perfect when frying fish or bacon!
The CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheels and travel trailers have been made with your needs in mind. You will find many conveniences to make camping easier than ever, including Secure Stance entry steps, a Keyed-A-like lock system, a friction hinge entry door with a window, and more! The one piece seamless Super Flex roof includes a rear roof ladder so you can easily clean the top of your unit after a weekend in the woods. You can easily bring along all of your necessities with convenient storages spaces, like the full truck under-bed storage, the spacious bedroom closets, and the exterior heated pass-through storage. The high-rise faucet in the kitchen will make clean-up a breeze, and the hardwood cabinet doors will give that extra touch-of-home!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 26RD035A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1688 lbs |
| Dry Weight | 9360 lbs |
| Cargo Capacity | 2380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCRR28N6320517 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


