Used 2021 CrossRoads RV Cruiser CR3601GK Fifth Wheel
CrossRoads Cruiser fifth wheel CR3601GK highlights:
- 16 Cu. Ft. Refrigerator
- 50" LED TV
- Command Panel
- Motion Sensor Lights
- Tri-Fold Sofa
- Docking Station
The chef of your group will love cooking in the rear kitchen of this Cruiser fifth wheel! They will have their own oasis for preparing delicious meals with all of the countertop space, the stainless steel Chef Collection appliances, a 16 cu. ft. residential refrigerator, and a stainless steel farmhouse sink for an easy clean up. The living area is decked out in comfort with the 72" tri-fold sofa slide across from the table dinette slide and the 64" theatre seating across from the swiveling entertainment center with a fireplace. The full bathroom has a 48" x 30" shower with a seat to unwind, and the front private bedroom has a king bed slide to lay your head at night, plus a large closet that is prepped to add the optional washer and dryer!
You will find conveniences throughout any one of these CrossRoads RV Cruiser fifth wheels! Starting from the outside with an easy winterization bypass, motion sensor lights, aluminum wheels with steel reinforced wheel wells, and a walk-on roof with ladder and bike rack. The luxurious interiors have a command panel with easy access switches, slide windows to create cross ventilation, and a CD/DVD player with HDMI to watch your favorite movies at night while relaxing on the Thomas Payne furniture. The painted aerodynamic fiberglass cap will turn heads at the campsite, and the secure stance steps will help you safely enter the unit while the Keyed-A-Like locks keep everything safe inside!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# CT2800153
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2168 lbs |
| Dry Weight | 12084 lbs |
| Cargo Capacity | 3216 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV, BR 32" LED HDTV |
| Awning Info | Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF36029M9320793 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


