Used 2021 CrossRoads RV Sunset Trail SS242BH Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS242BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Outdoor Camp Kitchen
- King Bed
- U-Shaped Dinette
- Sleeps Eight
- AM/FM Stereo with Bluetooth
From the front private bedroom with a king bed and a slide out, to the rear corner bath and double-size bunks, you will love everything about this travel trailer. When you wake up in the morning you can prepare breakfast on the exterior camp kitchen, and if it's raining outside, the glass top range indoors will get the job done. There is also a stainless steel microwave for quick meals, and the wardrobe/pantry can store paper goods and the kids' cereal. Play a game of cards around the U-shaped dinette before heading off to bed in the front private bedroom!
The lightweight Sunset Trail travel trailers by CrossRoads RV include EZ lube axles, laminated sidewalls, secure stance entry steps, plus an exterior convenience center to make each camping trip enjoyable. The gas oven, stainless steel microwave, and refrigerator allow you to cook and store food during your trip to the lake, and the stainless steel farmhouse sink will make clean-up a breeze. These models feature solid wood drawer construction and LED lights for an open and bright living space. You can choose to add many convenient options, such as the optional 50 amp electrical service, a second 13,500 BTU A/C, and a free-standing table and chairs in place of the booth dinette!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $1,255
Sale Price: $19,995
Stock# 352349
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 646 lbs |
| Dry Weight | 5231 lbs |
| Cargo Capacity | 2436 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Key TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT24229M5352349 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


