Used 2021 Dutchmen RV Aspen Trail 1900RBWE Travel Trailer
Dutchmen Aspen Trail travel trailer 1900RBWE highlights:
- 15' Power Awning
- Pass-Through Storage
- Entryway Closet
- Everdream Mattress
This Aspen Trail travel trailer is the perfect couple's getaway! With a queen-size bed up front that has wardrobes on either side and overhead cabinets above, as well as a rear corner bathroom, you can start each day clean and relaxed. Plus, the bathroom even features a skylight above the neo-angled shower for added natural lighting. Just outside the bathroom is a closet for you to use how you please, and across from it is the booth dinette where you can enjoy your meals, play a card game, or even transform into an extra sleeping space if needed!
Every one of these Dutchmen RV Aspen Trail toy haulers and travel trailers are built with a durable roof structure including a TPO roof with 3/8" decking, fiberglass insulation, and a Lauan interior panel! The insulated structure consists of a metal exterior panel, a wood frame with R7 thermal insulation, and a Lauan interior panel too so you can keep the warm air in during the cooler months and the cool air in with the superior A/C cooling system during the warmer months. The heated and enclosed underbelly will keep your unit's vitals safe from the elements, and the extended long rain gutters will keep the rain away from it too. With seamless Thermofoil countertops and upgraded Beauflor lino throughout, you will feel right at home while camping in the woods!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $14,753
Sale Price: $19,995
Stock# C77220A
| Sleeps | 3 |
| Length | 296 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 502 lbs |
| Dry Weight | 4192 lbs |
| Cargo Capacity | 3408 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | MY921079 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


