Used 2021 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 214BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern LT Series 214BH travel trailer highlights:
- Bunk Beds
- Bluetooth Stereo
- Vinyl Flooring
- Booth Dinette
- Outside Kitchen
This family-friendly trailer allows you to start each day feeling well rested after sleeping on the queen bed up front! The kiddos can sleep on the rear corner bunk beds and the booth dinette can also transform into an extra sleeping space. You can freshen up each morning in the full bathroom and enjoy some added natural lighting with the skylight. Now that you're ready for the day, grab some eggs from the 7 cu. ft. refrigerator to fry up on the two burner cooktop or head outdoors to cook them at the outside kitchen!
You will find a durable, long lasting travel trailer with any one of these Coleman Lantern LT's by Dutchmen RV! The roof structure consists of an EPDM roof, 3/8" decking, fiberglass insulation, and a Lauan interior panel. The insulated structure will keep the warmth in and the cold out with a metal exterior panel and a wood frame with R7 thermal insulation. You will also stay cool on those hot summer days with a superior A/C cooling system too. The Coleman Lantern LT package and Technology package come mandatory so customizing your unit will be easy. The hardest decision you will have to make is where to go!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $3,014
Sale Price: $12,985
Stock# 31224
| Sleeps | 5 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 455 lbs |
| Dry Weight | 4542 lbs |
| Cargo Capacity | 3058 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| Awning Info | 11' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT21420MH944698 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


