Used 2021 Dutchmen RV Coleman Lantern LT Series 262BH Travel Trailer
Drive A Little and SAVE A LOT !!!!!
Dutchmen Coleman Lantern LT Series travel trailer 262BH highlights:
- Large Slide
- Double-Size Bunks
- Vinyl Flooring
- Pass-Through Storage
- Solid Entry Step
Where will you vacation next with this Coleman Lantern LT Series travel trailer? The choices are endless! With its double-size bunks, booth dinette, sofa with EZ storage, and queen-size bed, this trailer has an impressive capacity to sleep up to eight people while you are away, and the interior speakers will be a wonderful way to entertain your guests. You can even escape to the cool night air underneath the 14' power awning with LED light that will illuminate the dark sky while the kiddos sit around the campfire.
You will find a durable, long lasting travel trailer with any one of these Coleman Lantern LT's by Dutchmen RV! The roof structure consists of an EPDM roof, 3/8" decking, fiberglass insulation, and a Lauan interior panel. The insulated structure will keep the warmth in and the cold out with a metal exterior panel and a wood frame with R7 thermal insulation. You will also stay cool on those hot summer days with a superior A/C cooling system too. The Coleman Lantern LT package and Technology package come mandatory so customizing your unit will be easy. The hardest decision you will have to make is where to go!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# TN261122F
Interior Color: Ironwood
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Ironwood |
| Hitch Weight | 754 lbs |
| Dry Weight | 5909 lbs |
| Cargo Capacity | 1691 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| Awning Info | 14' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 932537 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


