Used 2021 Dutchmen RV Coleman Light 1805RB Travel Trailer
YOU KNOW THE COLEMAN BRAND SO COME GET TO KNOW THIS ONE PERSONALLY.Dutchmen Coleman Light travel trailer 1805RB highlights:
- Fold-Down Sofa
- Indoor/Outdoor Table
- Rear Bathroom
- Three-Burner Range
- Pass-Through Storage
Take one look inside this Coleman Light travel trailer and you will throw away your tent! The handy indoor/outdoor table can be placed in several locations, including in front of the fold-down sofa on the single slide out. The queen bed at the front of this trailer is perfect for a good night's rest, and with nightstands on both sides of the bed, you'll have a place for your things. The rear bathroom is conveniently out of the way, and the kitchen is a great place to spend time cooking dinner or heating up leftovers in the microwave.
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $13,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $2,000
Sale Price: $13,900
Stock# 8397
Interior Color: Ironwood
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | Ironwood |
| Hitch Weight | 536 lbs |
| Dry Weight | 4503 lbs |
| Cargo Capacity | 3097 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Patio Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT18023MM941190 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


