Used 2021 Dutchmen RV Coleman Rubicon 1608RB Travel Trailer
INCOMING TRADE / Slideout / Rear Bathroom / Front Queen Bed
Dutchmen RV Coleman Rubicon 1608RB travel trailer highlights:
- Front Queen Bed
- Sofa Slide
- Rear Corner Bathroom
- 10 Cu. Ft. Refrigerator
- Pass-Through Storage
You and your spouse will love camping in this travel trailer! The front queen bed welcomes you to enjoy a good night's rest each night so you can feel refreshed every morning. After you have fried up some eggs with the two burner range, you can head to the sofa slide and enjoy it there with the indoor/outdoor table or take the table outside to have breakfast outdoors under the 12' power awning. The rear corner bathroom has a radius shower with a skylight above for natural lighting as you get ready each morning!
These Dutchmen RV Coleman Rubicon travel trailers are built lightweight with an aluminum framing and a fiberglass front cap with an automotive windshield! The four stabilizer jacks will hold your unit up while at the campsite, and the Mountain Graphics package will last for years of fun. Seamless countertops are all throughout the interior, as well as an upgraded linoleum flooring with enhanced backing. You will feel right at home in the kitchen with its glass accented cabinet doors with LED backlighting and the stainless farm style sink with an apron. Premium folding entry steps help you safely enter and exit each unit so what are you waiting for? Come find your favorite model today!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,895
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# MM943904
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 4840 lbs |
| Dry Weight | 3850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


