Used 2021 EAST TO WEST Alta 2850KRL Travel Trailer
Adventure is Calling....Start at Campers Inn RV now! Appointments Available Contact Us Today!
EAST TO WEST Alta travel trailer 2850KRL highlights:
- Theater Seats
- Dual Entry
- Pass-Through Storage
- Stainless Steel Refrigerator
- Walk-Through Bath
- Private Bedroom
The 2021 EAST TO WEST Alta 2850KRL is a mid-size rear-living travel trailer designed for couples or small families who want a residential feel without going to a huge fifth wheel.
Interior Features
- Rear living room with:
- Theater seating
- Tri-fold sofa (extra sleeping)
- Booth dinette
- Large slide-out for extra space
- Kitchen with:
- 3-burner cooktop
- Microwave
- Residential-style fridge
- Walk-through bathroom
- Private front bedroom with king bed
Exterior / Utility Features
- Dual entry doors (super convenient at campsites)
- Pass-through storage
- Power awning with LED lighting
- Outdoor shower + docking station
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $4,325
Sale Price: $21,997
Stock# 112928A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 778 lbs |
| Dry Weight | 6851 lbs |
| Cargo Capacity | 2727 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2ALUBXM9002504 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


