Used 2021 EAST TO WEST Della Terra 261RB Travel Trailer
Rear Bath / King Bed / Mid Living / Fireplace
EAST TO WEST Della Terra travel trailer 261RB highlights:
- Fireplace
- Rear Bathroom
- Private Bedroom
- Large Slide
- Pass-Through Storage
From its full rear bathroom with a 30" x 36" shower and linen closet to its front private bedroom with a king-size bed, under-bed storage, and bedside wardrobes, this Della Terra travel trailer allows you to live just as comfortably as you do at home! The large slide creates extra floor space in the main living area so that you can gather together on the jackknife sofa and booth dinette without feeling cramped, and you will be able to grab your favorite snacks from the walk-in pantry before sitting down for a night full of games. And the kitchen offers everything you will need to keep your bellies full, including a 10 cu. ft. stainless steel refrigerator.
Each one of these EAST TO WEST Della Terra travel trailers have been built with an automotive deposition Norco® coated frame! They offer comfort and convenience with new 2021 features that include bedside drawers with hidden CPAP storage and 110V outlets to keep your electronics at 100%. The large oversized kitchen window behind the sink will allow you to look out at your beautiful scenery as you prepare delicious meals. The universal docking station will make life easier, and the MORryde solid step ensures you will safely enter and exit the unit. A fireplace comes standard in all slide models now so you can enjoy a cozy night inside. Come find the model that best fits you!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# M9007054
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| Dry Weight | 6473 lbs |
| Cargo Capacity | 3102 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


