Used 2021 Entegra Coach Esteem 27U Motor Home Class C
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Entegra Esteem Class C gas motorhome 27U highlights:
- Furrion Cooktop
- King Bed
- Cab-Over Bunk
- Sofa
- Exterior LED TV
- Outside Shower
You can prepare your best home cooked meals in this motorhome with the countertop extension, the Furrion all-in-one cooktop and oven, and the residential-sized microwave, plus there is a 8 cu. ft. double door refrigerator to store leftovers and a recessed stainless steel sink with solid surface covers! The private bedroom has a comfortable 70" x 76" king bed and a wardrobe to hang your clothes. It is also right next to the rear corner bathroom with a 30" x 36" shower for you to start each morning feeling clean and fresh. The cab-over bunk lets you bring along an extra guest or two and you can even convert the booth dinette and sofa into sleeping spaces too!
Entegra Coach Esteem Class C gas motorhome is equipped with E-Z Drive Elite offering a powerful blend of precise handling and renowned stability. The chassis also provides automatic hydraulic leveling jacks for easy setup, a tire pressure monitoring system for safety on the road, and a 7,500 lb. hitch for towing. The fully custom-molded ABS surround in the cab-over area with overhead bunk, the panoramic window for scenic views and the power shade when you have enough lighting, are all impressive features you will enjoy. The interior offers a 7-foot ceiling height, hardwood cabinet doors and drawers with ball-bearing drawer guides, blackout night roller shades, residential kitchen amenities, and much more! Get out and roam in your favorite Esteem today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $3,857
Sale Price: $75,998
Stock# 30762B
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42.5 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | LT225/75R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 20969 |
| Engine | 7.3L V-8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 195 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV, BR LED TV, Ext. LED TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN4MDC20066 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


