Used 2021 Entegra Coach Esteem 27U Motor Home Class C
Entegra Esteem Class C gas motorhome 27U highlights:
- Furrion Cooktop
- King Bed
- Cab-Over Bunk
- Sofa
- Exterior LED TV
- Outside Shower
You can prepare your best home cooked meals in this motorhome with the countertop extension, the Furrion all-in-one cooktop and oven, and the residential-sized microwave, plus there is a 8 cu. ft. double door refrigerator to store leftovers and a recessed stainless steel sink with solid surface covers! The private bedroom has a comfortable 70" x 76" king bed and a wardrobe to hang your clothes. It is also right next to the rear corner bathroom with a 30" x 36" shower for you to start each morning feeling clean and fresh. The cab-over bunk lets you bring along an extra guest or two and you can even convert the booth dinette and sofa into sleeping spaces too!
Entegra Coach Esteem Class C gas motorhome is equipped with E-Z Drive Elite offering a powerful blend of precise handling and renowned stability. The chassis also provides automatic hydraulic leveling jacks for easy setup, a tire pressure monitoring system for safety on the road, and a 7,500 lb. hitch for towing. The fully custom-molded ABS surround in the cab-over area with overhead bunk, the panoramic window for scenic views and the power shade when you have enough lighting, are all impressive features you will enjoy. The interior offers a 7-foot ceiling height, hardwood cabinet doors and drawers with ball-bearing drawer guides, blackout night roller shades, residential kitchen amenities, and much more! Get out and roam in your favorite Esteem today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# CM270733
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Standard Partial Paint, Finch, Meadow Lark, Webler, Sandpiper
Interior Color: Windsor
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Windsor |
| Exterior Color | Standard Partial Paint, Finch, Meadow Lark, Webler, Sandpiper |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42.5 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | LT225/75R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan 4000W MicroQuiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V-8 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 195 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV, BR LED TV, Ext. LED TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9MDC23139 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


