Used 2021 Forest River RV Chaparral Lite 284RL Fifth Wheel
Coachmen RV Chaparral Lite fifth wheel 284RLS highlights:
- Outdoor Kitchen
- Front Private Bedroom
- Outside Shower
- Residential Pantry
- Dual Opposing Slides
- Shower with a Seat
This rear living Chaparral Lite fifth wheel welcomes you to an outdoor adventure with at home features! There is not only an entertainment center inside, but also an outside entertainment center along an outside kitchen. What better way to wind down your nights than relaxing on either the 78" tri-fold sofa or the theater seating across from the fireplace. You will also enjoy the extra counter space provided with the kitchen island and the convenience of the stainless steel microwave. You and your spouse will feel right at home in the front private bedroom that includes a walk-around queen bed and dual nightstands for your book and tablet.
The Chaparral Lite fifth wheels by Coachmen allow you to enjoy the RV lifestyle without all the hassle! These models feature Road Armor Suspension by Trail Air with heavy duty shackles and wet bolts, plus Turn Tech Engineering for easy towability. The Weather Shield+ technology features heated and enclosed gate valves, plus an unobstructed and insulated pass-through storage with built-in tool storage so you don't have to leave anything behind. Step inside to find coordinating Dove Grey decorative slide out fascia, an extra deep farm style sink with matching thermofoil sink covers, and a pillow top mattress for all-around comfort. You will appreciate dual USB ports in the bedroom, an AM/FM/CD/DVD player with Bluetooth, pus a high BTU output modern electric fireplace for a more at-home feel.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT5251
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1434 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Dry Weight | 8908 lbs |
| Cargo Capacity | 2592 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CLTB2MA325251 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


