Used 2021 Forest River RV Cherokee 234DC Travel Trailer
Forest River Cherokee travel trailer 234DC highlights:
- Private Bedroom
- Kitchen Skylight
- Large Slide
- USB Charging Station
- Outside Shower
It doesn't matter what your travel plans are: this Cherokee travel trailer will only make them better! You will be able to sit outside and soak up the sunshine while you grill up some chicken at the outdoor kitchen, and you can bring your meal back inside if the bugs get too intense and sit down to eat at the U-shaped dinette. The full bathroom with its radius shower will allow you to get squeaky clean before jumping into the queen-size bed up front in the private bedroom. There is even a fireplace for a cozy evening relaxing on the sofa.
Answer the beckoning call with one of these Forest River Cherokee travel trailers or toy haulers! With a Power Gear™ frame technology, a premium wheel package, an armored underbelly tank enclosure, and seamless roofing membrane with heat reflectivity, you will enjoy a unit that will last through any adventure. The Chef Select black stainless steel kitchen suite package gives you the ability to prepare delicious home cooked meals even in the woods. The supersized, 15,000 BTU central air conditioning unit has a quick cool air dump feature to keep you cool even on the hottest summer days. You can also rinse off your feet before entering the unit with the outside shower with hot and cold water. Come take a look at all the other features!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $18,060
Sale Price: $17,997
Stock# FC1369U
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 645 lbs |
| GVWR | 7645 lbs |
| Dry Weight | 5788 lbs |
| Cargo Capacity | 1857 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Cannon Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TCKY24MX151369 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


